Wyszukiwanie
Cena od : Cena do : Powierzchnia m² od : do : Rodzaj ogłoszenia : Powiat / miasto Gminy / dzielnice

newsletter

Szukaj wg. regionu mapa



Aktualności » Koszty zakupu Nieruchomości

Jeśli decydujesz się na zakup jakiej nieruchomości powinieneś być świadomy wszystkich kosztów zwianych z zakupem, wiele osób widzi tylko cenę nieruchomości i nie zdaje sobie sprawy z dodatkowych obciążeń powstałych przy zakupie. Aby w pełni zdawać sobie sprawę ze wszystkich kosztów, które musimy ponieść zakupując mieszkanie, dom czy działkę trzeba je podzielić na koszty związane tylko z samą transakcją kupna - sprzedaży oraz na te związane z kredytem. Trzeba przy tym pamiętać że nie każdy zakup nieruchomości musi być finansowany przez kredyt bankowy.

- Koszty transakcyjne:

a) Agencja czy też biuro nieruchomości

Większość klientów korzysta z ich usług a odsetek tych próbujących sprzedać na własne rękę z roku na rok maleje. Tak jest po prostu skonstruowany rynek nieruchomości. Warto dodać, że kryzys finansowy, który dotknął poważnie cały rynek nieruchomości pozwolił na większe możliwości w negocjacjach związanych z prowizją przy podpisywaniu umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Standardowa prowizja agencji nieruchomości w Częstochowie wynosi ok 2,5 proc. plus VAT (3,05 proc. brutto).

b) Koszty notarialne czyli taksa notarialna

Jest to wynagrodzenie dla notariusza za usługę sporządzenia umowy kupna - sprzedaży nieruchomości. Stawki notarialne określa rozporządzenie Ministerstwa Sprawiedliwości. Większość częstochowskich kancelarii notarialnych podają te górne stawki, ale współpracując z dobrym biurem nieruchomości jest możliwość ich znacznej negocjacji, Notariusze w Częstochowie również konkurują między sobą, więc upusty rzędu 25 - 30 proc. będą możliwe do wynegocjowania.

c) Odpisy z aktu notarialnego

Jest to koszt często lekceważony, ale może być on zauważalny - nawet do kilkuset złotych w przypadku kilku odpisów. Najczęściej potrzebujemy 1 lub 2 odpisy (do własnego użytku oraz do banku lub sądu).

d) Podatek od czynności cywilno prawnych (PCC)

Stawka tego podatku to 2 proc. wartości z aktu notarialnego i jest nienegocjowalna. Pobiera notariusz i później przekazuje do urzędu skarbowego.

e) Opłata za założenie księgi wieczystej

Opłata w sądzie, którą musimy ponieść, jeśli nieruchomość, którą kupujemy nie posiada księgi wieczystej (np. dla nieruchomości tkzw. „nowej" prosto od dewelopera)

- Koszty kredytu bankowego:

a) Prowizja za udzielenie kredytu

Koszt który nie zawsze jest obecny ponosimy go przed wypłatą kredytu. Wielkość prowizji wynosić od 0 nawet do 3 proc. Wysokość ta jest zależna od banku czy aktualnej promocji można prowizje negocjować z każdym bankiem, ale zawsze za cenę obniżenia musimy kupić w banku dodatkowy produkt który nie zawsze jest nam potrzebny. Prowizję trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Jeśli interesuje cię twoja zdolność Sprawdź to szybko i bezpłatnie: zobacz jak wygląda Twoja zdolność kredytowa ( link do kredyty )

b) Ubezpieczenie braku lub niskiego wkładu własnego

Koszt, który ponosimy jeśli nie wpłacimy przy zawieraniu transakcji zakupu wymaganego przez bank poziomu własnej gotówki.

c) Ubezpieczenie nieruchomości

Przedstawienie w banku polisy potwierdzającej ubezpieczenie nieruchomości jest głównym warunkiem wypłaty kredytu przy zakupie mieszkania/domu/ czy też lokalu na rynku wtórnym.

d) Koszty ustanowienia hipoteki

Hipoteka jako najważniejsze zabezpieczenie kredytu na mieszkanie czy dom musi zostać zapisana do IV działu księgi wieczystej.

Jeśli interesują cię dokładne koszty związane z transakcją zakupu konkretnej nieruchomości skontaktuj się z nami, a zrobimy dla Ciebie bezpłatną niezobowiązująca kalkulację. ( Oferta może pochodzić od agencji konkurencyjnych )

Żródło: www.brymora.com.pl

wróć »